„Eco-Fresh 07“ įrenginį sudaro:
- Išorinės apsauginės grotelės –
- Teleskopinis ortakis –
- Išmetimo ventiliatorius – penkių greičių ventiliatorius, kuris leidžia reguliuoti srautą nuo 30 m3/h nakties tyliu režimu iki 120 m3/h dienos režimu.
- Filtras: Aktyvintos anglies filtras – garantuoja šviežio oro srautą net ir labai užterštose miesto ir pramonės rajonuose. Išvalo orą nuo kvapų, dulkių, bakterijų, suodžių, automobilių išmetamųjų dujų ir kt.
- Rekuperatorius (šilumokaitis) – žymiai sumažina temperatūros nuostolius patalpų vėdinimo metu.
- 500 W šildytuvas yra ekonomiškas, skirtas impulsyviam veikimui. Išlaiko oro temperatūrą kambaryje 23 °C.
- Įtraukimo ventiliatorius – penkių greičių ventiliatorius, kuris leidžia reguliuoti srautą nuo 30 m3/h nakties tyliu režimu iki 120 m3/h dienos režimu. Naudojamas švariam orui iš išorės į vidų įsiurbimui.
- Valdymo blokas:
- Temperatūrinis saugiklis – apsaugo sistemą nuo perkaitimo.
- Termostatas – valdo šildytuvą ir užtikrina 23 °C oro temperatūrą.
- Drėgmės jutiklis – įjungia vėdinimą, kai drėgmė viršija 75%.
- Jonizatorius – prisotina orą neigiamais jonais. Pašalina specifinius ir nemalonius kvapus. Naikina patogenus. Apsaugo nuo pelėsio ir grybelio atsiradimo.
Dekoratyvinės grotelės – neužima vietos patalpoje, jas galima dažyti skirtingomis spalvomis.
Patalpų vėdinimo poreikis žmogaus gyvybei ir sveikatai
Visi žinome, kad žmogaus gyvybei reikalingas oras. Tiksliau, grynas, praturtintas deguonimi, savo sudėtyje turintis kuo mažiau kenksmingų elementų, turinčių įtakos sveikatai.
Taip pat neginčijama, kad be oro žmogus gali gyventi mažiau laiko nei be šviesos, maisto ar vandens. Didžiulį vaidmenį žmogaus gyvenime užima ne tik oras, jo kiekis, bet ir kokybinė sudėtis, turinti tam tikras deguonies, azoto ir kitų elementų proporcijas, taip pat vandens garai.
Gyvenimo metu mes kvėpuojame oru, per plaučius sugerdami deguonį ir kitus elementus ir iškvėpdami jį kitais junginiais, kur vyrauja anglies dioksidas. Be to, žmogaus kūnas tam tikru kiekiu gali išskirti šilumą, drėgmę, o kitos dujos, garai, dulkės, dūmai, įvairūs aerozoliai ir kvapai taip pat gali būti įvairių jo veiklos rūšių produktai. Esant tam tikram kambario sandarumui, minėtas išmetimas gali pasiekti kenksmingą ir pavojingą jame esančių žmonių sveikatai vertę. Be to, padidėjusi garų koncentracija ore, t. y. santykinė oro drėgmė, sukelia kondensaciją ant langų, palangių ir net sienų ir dėl to vystosi įvairios kenksmingos bakterijos ir grybeliai. Norint ore ištirpinti kenksmingas medžiagas ir drėgmę iki priimtinos koncentracijos, reikalinga ventiliacija, tai yra, gryno oro pritekėjimas į patalpą ir užteršto pašalinimas.
Tiekimo ir išmetimo ventiliacijos sistemos įrenginys ir veikimo principas
Tiekimo ir išmetimo ventiliacijos sistemos užduotis yra užtikrinti nuolatinius oro mainus tiekiant į patalpą šviežią, išvalytą orą iš kurio yra pašalinamos atliekos, bei užterštumas. Be to, eksploatavimo metu, rekuperatoriaus dėka yra kaupiama nemaža dalis kambaryje sukauptos šilumos, kas užtikrina aukštą šildymo efektyvumą ir sumažina šildymo sąnaudas.
Veikimo principas yra toks.
Šviežias išorinis oras, tiekiamas į kanalą, prieš tai jį išvalius filtrais, ir gaunant iš šilumokaičio šilumą. Be to, jis yra paskirstomas visose patalpose tiek, kiek pagal paskaičiavimus jo reikia. Tuo pačiu metu iš patalpos pašalinamas panaudotas, užterštas oras užtikrinantis slėgio balansą. Taigi kambariuose nuolat keičiasi oras.
Centralizuoto tiekimo ir išmetimo vėdinimo sistemos su šilumos atgavimu aprašymas.
Sistemos pagrindas yra ventiliacijos įrenginys, kuriame yra ventiliatoriai, šilumokaitis – šilumos rekuperatorius, valdymo įtaisai, filtrai ir kt.
Kiekviename namo kambaryje turėtų būti įrengtas išmetimo arba priverstinio oro kanalas, skirtas priverstinei ventiliacijai. Kai kuriais atvejais abu kanalai yra įrengti kambaryje.
Iš priverstinio vėdinimo įrenginio PVĮ grynas oras iš gatvės per tiekimo kanalus patenka į namo gyvenamuosius kambarius. Toliau oras patenka į pagalbines patalpas – virtuvę, vonios kambarius, persirengimo kambarius ir kitus. Iš buitinių patalpų oras pro išmetimo kanalus grįžta atgal į PVĮ bloką. Priverstinės ventiliacijos sistemai iš namo patalpų tinka du oro kanalai. Šviežias oras iš gatvės per oro įsiurbimo angą patenka į ventiliacijos bloką PVĮ, o iš ten per tiekiamo oro kanalus į namo patalpas. Toliau per pernešimo angas kambarių duryse oras juda į pagalbines patalpas – virtuvę, vonios kambarius, persirengimo kambarius. Iš buitinių patalpų išmetamas oras per išmetamo oro kanalus grąžinamas į PVĮ bloką.
Žiemą du oro srautai, šilti iš kambarių ir šalti iš gatvės, susitinka (bet nesimaišo) šilumokaityje – PVĮ įrenginio rekuperatoriuje. Šiltas išmetamas oras skleidžia šilumą orui, patenkančiam į namus. Į patalpas patenka šviežias šildomas oras. Šilumos rekuperatorius sutaupo iki 25% namo šildymui sunaudojamos energijos, palyginti su sistema be šilumos rekuperatoriaus. Vėdinimo įrenginyje, kaip taisyklė, yra įrengti įvairūs oro paruošimo įtaisai. Filtrai valo orą nuo dulkių, augalų alergenų, žiedadulkių, vabzdžių. Į namus tiekiamas oras gali būti drėkinamas, šildomas, vėsinamas.
Priverstinio vėdinimo sistemos su šilumos rekuperatoriumi išlaidos yra bent 4–5 kartus mažesnės nei centralizuotos vėdinimo sistemos įrengimo išlaidos. Brangiausias sistemos elementas yra rekuperacijos blokas. Priverstinė sistema nuolat naudoja elektros energiją ventiliatoriams valdyti. Būtinos išlaidos periodinio filtro pakeitimui ir valymui, bei vamzdynų dezinfekcijai.
Tiekimo ir išmetimo rekuperacinės sistemos įrenginį sudaro šios dalys:
- Oro įsiurbimo grotelės,
- Oro vožtuvai,
- Oro filtrai,
- Įrenginys, jungiantis du srautus su įeinančiu ir išeinančiu oru,
- Rekuperacinės kameros,
- Ortakiai ir jų jungiamosios detalės,
- Ventiliatoriai priverstinei dviejų oro srautų cirkuliacijai,
- Oro difuzoriai,
- Oro šildytuvas papildomam tiekiamo oro šildymui.
- Garso slopintuvas,
- Automatika ir reguliavimo sistema.
Decentralizuotos tiekimo ir išmetimo ventiliacijos sistemos su šilumos atgavimu aprašymas.
Decentralizuota tiekiamo ir išmetamo vėdinimo sistema su šilumos atgavimu (rekuperatorius) – tai ventiliacijos įrenginys patalpoms.
Teleskopinis ortakis montuojamas tiesiai iš kambario į išorinę pastato sieną į iš anksto paruoštą skylę, kurios skersmuo yra nuo 100 iki 160 mm.
Veikimo proceso metu sistema siurbia į patalpą švarų atmosferos orą ir išmeta iš patalpos užterštą orą, kurio ciklas yra 90 sekundžių išleidimui ir 90 sekundžių įleidimui. Šaltu paros metu šiltas oras, išeinantis iš patalpų į lauką, patenka į šilumokaitį, kur jis didžiąją dalį šilumos atiduoda šaltam orui, patenkančiam į patalpą. Tai žymiai sumažina šilumos nuostolius ir lemia energijos taupymą. Vasarą vėsesnis kambario oras sumažina įleidžiamo oro temperatūrą šilumokaityje ir užtikrina ekonomiškesnį oro kondicionieriaus darbą. Sistemoje naudojamas keramikinis šilumokaitis (rekuperatorius), kuris pasižymi dideliu efektyvumu – daugiau nei 80%.
Į decentralizuotą sistemą įeina:
- Išorinės apsauginės grotelės – susideda iš korpuso, grotelių tinklo, kurios apsaugo sistemą nuo drėgmės, net esant stipriam lietui.
- Teleskopinis oro latakas – leidžia sureguliuoti prietaiso ilgį atsižvelgiant į sienos storį.
- Išmetimo ventiliatorius – penkių greičių, leidžiantis srauto greitį reguliuoti nuo 30 m³/h iki 120 m³/h dienos režimu.
- Filtras: Aktyvuotos anglies filtras – garantuoja gryno oro srautą net labai užterštuose miesto ir pramonės rajonuose. Jis valo orą nuo kvapų, dulkių, bakterijų, suodžių, automobilių išmetamųjų dujų ir kt.
- Rekuperatorius (šilumokaitis) – padeda žymiai sumažinti temperatūros nuostolius patalpų ventiliacijos metu.
- 500 W šildytuvas – ekonomiškas, skirtas impulsiniam darbui. Palaiko oro, patenkančio į kambarį, temperatūrą nuo 17 iki 23C.
- Penkių greičių pūtimo ventiliatorius leidžia reguliuoti oro srautą nuo 30 m³/h iki 120 m³/h dienos metu. Naudojamas švariam orui siurbti iš išorės į vidų.
- Valdymo blokas:
8.1. Šiluminis saugiklis – apsaugo sistemą nuo perkaitimo.
8.2. Termostatas – kontroliuoja šildytuvą ir užtikrina oro, patenkančio į patalpą, temperatūrą nuo 17 – 23C.
8.3. Drėgmės jutiklis – įjungia oro ištraukiamąją ventiliaciją, kai drėgmė viršija 75%.
8.4. Jonizatorius – prisotina orą neigiamais jonais. Pašalina specifinius ir nemalonius kvapus. Naikina mikroorganizmus. Neleidžia formuotis grybeliui ir pelėsiui.
- Dekoratyvinės grotelės – neužima vietos patalpoje, gali būti dažomos skirtingomis spalvomis.Lyginamoji centralizuotos ir decentralizuotos vėdinimo sistemos analizė.
Technologinės pažangos dėka neseniai buvo sukurtos vis efektyvesnės ir kompaktiškesnės vėdinimo sistemos. Šiuolaikiniai inžineriniai sprendimai leidžia pasiekti pilnaverčius oro mainus patalpose naudojant kompaktiškus, energiją taupančius ir patikimus prietaisus. Tai ypač kalbama apie kambarius iki 100 kv.m.
Mini rekuperacinių sistemų naudojimo patirtis ir praktiniai tyrimai parodė daugybę šių prietaisų pranašumų, palyginti su didelių gabaritų ir daug energijos reikalaujančiomis centralizuotomis sistemomis.
Palyginimo lentelė:
№ | Centralizuotos sistemos | Decentralizuotos sistemos (Pavyzdys Eco-Fresh) |
1 | Didelės išlaidos. Objekte, kurio plotas yra 100 m² minimali išlaidų kaina bus nuo 2000 eurų. | Nedidelės išlaidos. Objekte, kurio plotas yra 100 m² maksimali išlaidų kaina bus 1000 eurų. |
2 | Norėdami suprojektuoti oro mainus pastate, turėsite: apžiūrėti objektą ir atlikti matavimus; atlikti skaičiavimus pagal matematines formules; sudaryti ventiliacijos schemą; pasiimti medžiagas ir įrangą; ekonomiškai pagrįsti pasirinkimą keliais būdais; rengti projektinę dokumentaciją; derinti projektą su užsakovu. Ateities vėdinimo efektyvumas ir produktyvumas priklausys nuo sukurto projekto kokybės, todėl darbus turės atlikti tik kvalifikuoti inžinieriai. | Pakanka apskaičiuoti oro mainus pagal jų plotą ir žmonių skaičių jame. Rekuperatoriaus vieta pasirenkama savavališkai, kliento prašymu, paprastai viršutinėje kambario dalyje. Tai atrodo estetiškai. Galima rinktis įvairius dizainus. |
3 | Sistemos montavimui reikalingi aukštos kvalifikacijos specialistai ir tai užtrunka ilgą laiką. | Sistemos montavimą atlieka vienas profesionalus statybininkas ir tai atlieka per vieną, dvi dienas. |
4 | Įmontuoti sistemą galima tik statybos metu, nes patalpose, kuriose atliktas remontas, reikės naujos apdailos. | Įmontuoti sistemą galima bet kuriuo metu, tiek remontuojamame, tiek visiškai suremontuotame kambaryje. |
5 | Norint sudėti visus blokus ir vamzdynus, reikia didelių plotų ir dėl to prarandamas naudingas plotas (atskira patalpa priverstinės ventiliacijos įrenginiui su rekuperatoriumi., svarbus plotas pagrindiniams vamzdynams). | Montuojant mini rekuperatorių nereikia vietos, nes jis dedamas į sieną. |
6 | Perplanuojant patalpas kyla sunkumų keičiant centralizuotą vėdinimo sistemą ir jos naują nustatymą. Tam reikės pilnaverčio remonto. | Pakeitus įrenginio vietą, reikės tik paruošti naują skylę ir užmaskuoti senąją. |
7 | Kai sistema sugenda, norint pakeisti dideles konstrukcijas, būtina išardyti lubas. Remontą ir priežiūrą gali atlikti tik profesionalai. | Sugedus, mini rekuperatorius yra laisvai pašalinamas iš skylės ir keičiamas į naują (su garantiniu laikotarpiu) arba jame pašalinamas trūkumas ar sugedęs elementas. |
8 | Sistemai reikalinga kvalifikuota priežiūra: kanalų, įrangos valymas, filtrų keitimas, remontas. | Sistemai reikia tik periodiškai (kartą per pusmetį – metus) mechaniškai valyti filtrus (nereikia profesionalių įgūdžių). |
9 | Įranga yra gana triukšminga, reikalaujanti priemonių nuo triukšmo. | Kai veikia ventiliatoriai, triukšmas susidaro ribose 20–40 dB. |
10 | Centralizuota sistema pasižymi didelėmis elektros sąnaudomis, nes padidėja sistemos talpa užtikrinant oro judėjimą visais vamzdynais (nuo 20 iki 50 eurų per mėnesį). | Mini rekuperatoriams būdingas mažesnis energijos suvartojimas dėl laisvo oro judėjimo (nėra ortakių pasipriešinimo, kurį įveikti būtina naudoti papildomą galią) (nuo 20 iki 50 eurų per metus) |
11 | Sistema veikia nuolat, su standartiniais visų patalpų nustatymai, nepriklausomai nuo to, kiek gyvena žmonių, koks anglies dioksido lygis, ar išvis būtina vėdinti kambarį. Nėra galimybės nustatyti individualius nustatymus. | Kiekvieną įrenginį galima individualiai nustatyti taip, kad kiekviename kambaryje būtų sukurtas reikiamas mikroklimatas |
12 | Sistemos veikimo metu susidaro kondensatas, kuris turi būti pašalintas iš sistemos. | Mini rekuperatoriaus veikimo metu nesusidaro kondensatas, nes naudojami du skirtingų krypčių ventiliatoriai (tik „Eco-Fresh“ sistemose). |
Išvada :
Remiantis tuo, kas išdėstyta, decentralizuotų vėdinimo sistemų įrengimas yra ekonomiškesnis ir efektyvesnis būdas užtikrinti tinkamą patalpų vėdinimą.
Veikimo metu sistema tiekia švarų atmosferos orą į patalpą ir išleidžia užterštą orą iš vidaus į išorę, taikydama 90 sekundžių trukmės ciklą išmetimui ir 90 sekundžių įsiurbimui. Esant lauke šaltam orui šiltas oras, išeinantis iš patalpos, patenka į šilumokaitį, kuriame didžioji dalis šilumos perteikiama šaltam, ateinančiam iš lauko, orui. Tai žymiai sumažina šilumos nuostolius ir taupo naudojamą šildymui kurą. Vasarą išeinantis iš patalpos vėsesnis oras patekdamas į šilumokaitį sumažina įeinančio oro srauto temperatūrą ir užtikrina ekonomiškesnį oro kondicionieriaus darbą. Sistemoje naudojamas keraminis šilumokaitis (rekuperatorius) turi didesnį nei 80% našumo koeficientą.
Naujoviški sprendimai
Lietuvos rinkoje pristatyta daugybė vertingų ir šiuolaikiškų įvairių gamintojų mini rekuperatorių. Jie skiriasi pagal našumą, dizainą, funkcionalumą ir kainą. Daugelis modelių pasižymi aukšta kokybe ir įdomiais techniniais sprendimais. Būtent tokiems modeliams priskiriamas mini rekuperatorius „Eco-Fresh“, gaminamas JSC „MMotors“ gamykloje, kuri buvo įkurta 1961 m.
Plėtojant ir kuriant decentralizuotą vėdinimo sistemą, gamyklos projektavimo biuro inžinieriai pritaikė keletą novatoriškų techninių sprendimų, dėl kurių „Eco-Fresh“ mini rekuperatorius išskiriamas tarp šiandienos rinkoje esančių vėdinimo sistemų.
Produktyvumas ir efektyvumas
Pagrindinis prietaiso tikslas yra pakeisti užterštą kambario orą, todėl toks parametras, kaip produktyvumas (m3/h), tampa pagrindiniu sistemos kokybės rodikliu. Trijų žmonių šeimoje kvėpuojant per valandą išsiskiria apie 100 m3 anglies dioksido, o vykstant gyvenimo procesams (virimui, plovimui, maudymuisi ir t.t.) susidaro apie 10 litrų vandens garų per parą, todėl sistemos našumas yra labai svarbus .
„Eco-Fresh 01“ (LUX) ir „Eco-Fresh 07“ modeliuose jis yra nuo 35 iki 120 m3/h – vienas didžiausių rodiklių rinkoje.
Kitas privalumas yra žemas triukšmo lygis, nes pirmojo greičio metu garso slėgis yra tik 15 dB, o oro srautas yra 35-40 m3/h, kuris daugelyje panašių sistemų yra didžiausias, išgaunamas maksimaliomis ventiliatoriaus apsukomis.
Du skirtingai nukreipti ventiliatoriai.
Vienas iš unikalių šio vėdinimo įrenginio techninių sprendimų yra du ventiliatoriai, vienas oro įtraukimui, antras ištraukimui. Praktiškai visuose kitų gamintojų rekuperatoriuose įrengtas tik vienas ventiliatorius, kuris keičia oro kryptis.
Visų pirma, tai sudaro sąlygas rasos taško atsiradimui, t.y. drėgmės išsiskyrimui, kas nebūdinga naudojant du skirtingai nukreiptus ventiliatorius.
Visų antra, ventiliatoriaus elektrinio variklio tarnavimo laikas sumažėja, nes jis turi nuolat keisti sukimosi kryptį.
Visų trečia, dviejų ventiliatorių buvimas žymiai pagerina visos sistemos produktyvumą, nes ventiliatoriaus našumas priklauso nuo jo veleno sukimosi dažnio ir menčių polinkio kampo atitinkamai šerdies plokštumos. Kuo didesnis menčių polinkio kampas, tuo didesnis ventiliatoriaus našumas. Šio efekto neįmanoma pasiekti kai mentės dirba skirtingais režimais.
Keraminis šildytuvas su termostatu.
Viena iš dažniausiai pasitaikančių mini rekuperatorių problemų yra mažas veikimo efektyvumas esant neigiamoms oro temperatūroms. Keraminis šilumokaitis tiesiog negali pašildyti įeinančio oro, dėl to oras patalpoje atvėsta. „Eco-Fresh 01“ (LUX) ir „Eco-Fresh 07“ modeliuose keraminio šilumokaičio viduje yra įmontuotas 50–500 W galios impulsinis šildytuvas. Termostatas automatizuoja prietaiso veikimą (įjungia šildytuvą kai įeinančio oro temperatūra žemesnė nei +17 ºC ir išjungia temperatūrai pasiekus +23 ºC).
Jonizatorius
Dideli miestai ir dideli automobilių srautai, oro užterštumas, rūkymas, drabužiai ir baldai iš sintetinių medžiagų, šiuolaikinės statybinės ir apdailos medžiagos, centralizuoto šildymo ir vėsinimo sistemos nevėdinamuose daugiaaukščiuose ofisiniuose ir gyvenamuose pastatuose – mūsų gyvenimo erdvė, beveik nepaliekanti neigiamų jonų sveikam gyvenimui.
Karštu metu laiku drėgnuose rajonuose žmonės jaučiasi blogai dėl to, jog ore trūksta neigiamų jonų. Sergantys astma ir kitomis alerginėmis ligomis ypač sunkiai ištveria karštas drėgnas dienas. Jiems sunkiau kvėpuoti ne dėl to, kad ore yra mažiau deguonies, o pirmiausiai dėl to, jog ore nepakanka neigiamų jonų, yra sutrikęs natūralus teigiamų ir neigiamų jonų santykis – 5:4, todėl žmonės neišvengiamai ir nuolat apsinuodija teigiamais jonais. Daugiau negu pusė miesto gyventojų kenčia nesuprasdami kodėl jaučiasi nelabai gerai.
Prietaiso veikimo metu išsiskiriantys neigiamieji jonai veikia antiseptiškai, slopina patogeninių mikroorganizmų – virusų ir bakterijų augimą, tokiu būdu apsaugant nuo infekcijų ir ūminių kvėpavimo takų ligų.
Jonizuotas oras skatina darbštumą, naikina nuovargio pojūtį, teigimai veikia savijautą, padeda atsistatyti po sunkių ligų, turi teigiamą poveikį sergantiems bronchine astma, kvėpavimo takų ligomis, migrena, neurozėmis ir širdies bei kraujagyslių sistemos ligomis.
Higrometras
Prietaisas analizuojantis oro drėgmę patalpos viduje. Jeigu jo parodymai viršija 70% – ventiliatorius įsijungia maksimaliu greičiu. Kai drėgmės lygis sumažėja iki nurodytos padalos ventiliatorius dirbs dar 5 minutes, po to išsijungs. Tokia technologija leidžia efektyviai kovoti su pelėsiu, kuris greitai atsiranda esant per didelei patalpos drėgmei.
Mini rekuperatorius „Eco-Fresh“ yra skirtas patalpų ventiliacijai, užtikrina kokybišką oro cirkuliaciją ir palaiko tinkamą patalpų mikroklimato parametrų lygį.
- „Eco-Fresh“ sistema leidžia pilnai kompensuoti trūkumus, susijusius su daugiabučių namų ventiliacija, kuri neatlieka savo funkcijų dėl sumontuotų plastikinių langų ir užsikimšusių ventiliacijos kanalų.
- Mini rekuperatoriai „Eco-Fresh“ yra puiki alternatyva centralizuotoms vėdinimo sistemoms privačiuose namuose ir kotedžuose, nes jie gali užtikrinti tą patį oro cirkuliacijos ir šilumos išsaugojimo lygį.
- Nereikia įrengti vamzdynų visame pastate, išsaugojamas naudingas plotas, žymiai sumažinamos energijos sąnaudos ir priežiūros išlaidos.
- Esant lygioms techninėms savybėms, mini rekuperatoriaus „Eco-Fresh“ komplektas kainuoja kelis kartus mažiau nei centralizuotos sistemos įrengimas.
- Šie vėdinimo įrenginiai gali būti naudojami įvairaus ploto ir paskirties patalpose: butuose, biuruose, gamyklose, kabinetuose, klasėse, vaikų ir medicinos įstaigose, parduotuvėse, kavinėse ir restoranuose – siekiant pagerinti oro kokybę ir palaikyti drėgmės lygį patalpose ne daugiau nei 60%, su minimaliomis eksploatacijos išlaidomis ir investicijomis.Įmontuotas anglies monoksido (CO) jutiklis ypač aktualus namuose, kuriuose naudojamos kietojo kuro (mediena, anglis ir kt.) šildymo sistemos.
- Prietaisas leidžia išvengti apsinuodijimo anglies monoksidu kietojo kuro šildymo įrenginių eksploatavimo metu ir suteikia vartotojams papildomą komfortą.
- Rekuperatorius montuojamas į sieną ir yra nepastebimas nei ant pastato fasado nei kambario interjere.
- Įrenginys naudojamas vidinėse uždarose patalpose, kurių aplinkos temperatūra yra nuo 0 °C iki + 50 °C.
- Tiekiamo oro temperatūra turi būti nuo -25 ° C iki + 40 ° C, o santykinė drėgmė iki 90%.
- Rekuperatorius turi du G4 klasės filtrus, vienas kurių užlaiko dulkes ir žiedadulkes, o kitas anglies filtras pašalina degėsių kvapus, automobilių išmetamąsias dujas ir kt.
- Elektrinis pašildymas suteikia įeinančiam orui reikiamą temperatūrą, o jonizatorius ir drėgmės jutiklis apsaugo kambarį nuo drėgmės.
- Taigi, iš aplinkos patekęs šviežias oras praeina 2-iejų lygių filtravimą anglies filtru, jonizacijos metu yra prisotinamas neigiamų jonų ir dezinfekuojamas, o šaltuoju metų laiku šildomas elektriniu šildytuvu.
- Mini rekuperatoriai „Eco-Fresh“ turi begarsius ir ekonomiškus elektrinius variklius, pagamintus Japonijos kompanijos „NSK“, su dvigubai kapsuliuotais rutuliniais guoliais, kurie garantuoja 30 000 valandų užtikrintą veikimą ir nereikalauja priežiūros eksploatacijos metu.
- Elektrinio variklio korpusas ir šildytuvo dėžė yra pagaminti iš aliuminio lydinio, kuris garantuoja ilgaamžiškumą ir patobulintą priešgaisrinę apsaugą.
- Vėdinimo įrenginio korpusas padengtas šilumos izoliacine medžiaga.
- Savo konstrukcijos dėka įrenginiai yra ne tik tylūs, bet ir visiškai sugeria triukšmą, kuris gali prasiskverbti iš išorės.
Prietaiso techninės galimybės:
- Pašalina iš patalpų ten esantį orą ir pakeičia jį šviežiu išoriniu oru (reversinė ventiliacija su šilumos rekuperacija).
- Įsiurbimo ventiliacijos režimas. Sistema tik tiekia orą į patalpą.
- Išmetimo ventiliacijos režimas. Sistema veikia ventiliatoriaus režimu, kad pašalintų orą iš kambario.
- Kontroliuoja leistino anglies monoksido lygio viršijimą, užtikrina efektyvų kuro degimą, padidina dūmų išmetimą.
- Išvalo įeinantį orą nuo dulkių, kenksmingų priemaišų, bakterijų ir kvapų.
- Kontroliuoja ir reguliuoja kambario drėgmės lygį, apsaugo nuo grybelio ir pelėsio atsiradimo.
- Sumažina šilumos praradimą žiemą ir taupo aušinimo įrenginių energijos suvartojimą vasarą dėl efektyvaus keraminių šildytuvų naudojimo.
- Įrenginyje įmontuotas termoreguliatorius užtikrina tiekiamo oro temperatūrą ~ 20 ⁰С laipsnių. Jis automatiškai įsijungia, jeigu į patalpą patekusio oro temperatūra nukrenta žemiau + 17 ºC, ir išsijungia, kai ji pakyla iki + 23º.
- Įmontuoto jonizatoriaus dėka oras prisotinamas neigiamais jonais. Jonizuotas oras didina darbo efektyvumą, pašalina nuovargį, turi teigiamą poveikį savijautai, padeda palaikyti gerą imunitetą, turi teigiamą poveikį sergantiems bronchine astma, kvėpavimo takų ligomis, migrena, neurozėmis ir širdies bei kraujagyslių sistemos ligomis.
- Įrenginys veikia pasiruošimo (standby) režimu, kai sistema yra išjungta, tačiau jei drėgmės lygis viršija 75% įrenginys automatiškai įsijungia. Sistema taip pat kontroliuoja anglies monoksido koncentraciją patalpoje. Kai ji viršija leistiną lygį, automatiškai maksimaliu greičiu įsijungia įsiurbimo ventiliatorius.
- Miego režimas (sleep). Tamsioje patalpoje sistema įjungia miego režimą (po 10 minučių automatiškai išsijungia). Praėjus 2 valandoms po to kai prašvito sistema automatiškai įsijungia ir dirba išsaugodama visus anksčiau nustatytus parametrus.
- „FAN SPEED“ režimas reguliuoja ventiliatoriaus greitį. Galima pasirinkti vieną iš penkių greičių. Minimalus greitis yra 30 m3/h, maksimalus greitis yra 120 m3/h.
„Eco-Fresh“ decentralizuota vėdinimo sistema su šilumos rekuperacija – Informacija apie gamintoją
JSC „MMotors“ yra Bulgarijos klimato įrangos gamintojas, kuris specializuojasi pramoninių ir gyvenamųjų patalpų ventiliacijos sistemų gamyboje. JSC „MMotors“ buvo įkurta 1961 m.
„MMotors“ – tai puiki, aukštos kokybės įrangos, kuri atitinka visus Europos standartus, gamyba.
Gamybai „MMotors“ naudoja kokybiškas kruopščiai patikrintas medžiagas ir naujausios kartos aukštųjų technologijų įrangą.
Kalbant apie „MMotors“ kompanijos privalumus, pirma, ką reikia minėti – kokybės ir kainos atitikimas, nes už santykinai žemą kainą kompanija „MMotors“ siūlo aukštos kokybės įrangą, atitinkančią visus šiuolaikinio žmogaus poreikius.
Valdymas atliekamas nuotolinio valdymo pultu. Pateikiami šie darbo režimai:
Darbo režimai:
- AIR FLOW – reversinė ventiliacija su šilumos rekuperacija. Įrenginys tiekia į patalpą išvalytą filtrais išorinį orą ir pašalina iš patalpos užterštą orą. Keliaujant rekuperatoriumi, šiltas oras, išeinantis iš kambario, perduoda didžiąją dalį šilumos įeinančiam orui. Dėl to sumažėja šilumos nuostoliai šaltomis žiemos dienomis. Vasarą, vyksta atvirkštinis procesas – vėsus oras iš kambario, einant per šilumokaitį, vėsumą perduoda įeinančiam orui. Regeneracijos efektyvumas yra 80%.
- AIR FLOW – oro srauto režimas. Įrenginys nuolat įtraukia išvalytą išorinį orą. Tik veikiant šiam režimui galima įjungti šildytuvą su galimybe šildyti tiekiamąjį orą nuo 16 °C iki 23 °C.
- AIR FLOW – oro išmetimo režimas.
- SLEEP – kai kambaryje tampa tamsu, įjungiamas miego režimas ir sistema išsijungia (po 10 minučių). Įrenginys įsijungia praėjus dviem valandoms po to kai patalpoje tampa šviesu ir toliau dirba taip, kaip anksčiau, su anksčiau nustatytais parametrais.
- STANDBY – jonizatorius, šildytuvas ir ventiliatorius yra sustabdomi, tačiau yra budėjimo režime. Šiuo metu sistema stebi kambario drėgmės lygį, kuriam viršijant 75%, automatiškai įjungia ventiliatorių ir jonizatorių. Kai drėgmė sumažėja iki 75%, jie išsijungia.
- FAN SPEED – reguliuoja ventiliatoriaus greitį. Ventiliatorius turi 5 greičius nuo 35 iki 85 m3/h.
- ON / OFF – įjungia / išjungia drėgmės kontrolę kambaryje
- ON / OFF – įjungia / išjungia jonizatorių
- ON / OFF – įjungia / išjungia įeinančio oro šildymo režimą
- ON / OFF – įjungia / išjungia drėgmės kontrolę kambaryje
- ON / OFF – įjungia / išjungia jonizatorių
- ON / OFF – įjungia / išjungia įeinančio oro šildymo režimą
Šviesos diodai
Žalias šviesos diodas
- Nedega – sistema neveikia (arba veikia kaip ventiliatorius)
- Dega – sistema veikia oro srauto (Air Flow) režimu
- Mirksi – sistema veikia oro srauto (Air Flow) režimu
Mini rekuperacinės sistemos – Jūsų šeimos sveikatos pagrindas
Kurdami naujus namus, daug dėmesio skiriame namų aplinkui ir interjerui. Planuodami remontą ar rekonstrukciją, norime būti tikri, kad namai bus patogūs, jaukūs ir funkcionalūs, o pagrindinis mūsų tikslas – kad namai atitiktų visus šeimos poreikius. Tačiau tobulindami savo buitį tiek naujų, tiek senesnių namų gyventojai neretai apgalvoja tik išorinio interjero elementus ir pamiršta vieną mažai pastebimą, bet itin svarbią detalę – oro, kuriuo kvėpuojame, kokybę.
Švaraus oro įtaka sveikatai
Daugeliu atvejų neįvertiname gaivaus ir švaraus oro reikšmės sveikatai. Paprastai žmogus per minutę įkvepia 30–40 kartų, o fizinės apkrovos ar emocinio susijaudinimo metu – 60–80 kartų per minutę. Normaliam širdies aprūpinimui deguonimi reikia 20–30 kubinių litrų gaivaus oro per valandą, o esant fizinei apkrovai – 4–5 kartus daugiau. Užtikrinę nuolatinį oro judėjimą užterštą orą keičiant švariu ir gaiviu, savo gyvenimą prailginame ne vieneriais metais. Žinoma, ne mažiau svarbūs yra ir švarus vanduo bei maistas, bet tai – antraeiliai dalykai. Pirmenybė – deguoniui, be kurio nė žingsnio. Tinkamam širdies darbui iš kraujo pašalinamas anglies dioksidas pakeičiamas įkvepiamu deguonimi. Priešingu atveju siaurėja kraujagyslės, lėtėja kraujo apykaita, kaupiasi šlakai ir toksinai, o visa tai sukelia tokias ligas kaip aterosklerozė, hipertonija, insultas, diabetas, astma, alergija, nemiga ir t. t.
Galvos smegenų ląstelės be deguonies išgyvena ne daugiau nei 15 minučių. Vėliau jos negrįžtamai suyra. Kai negauname užtektinai gryno oro, dalis smegenų ląstelių miršta. Juntame nuovargį, mieguistumą, apatiją, puola įvairios ligos, kurias imame gydyti vaistais. O vaistų vartojimas sutrikdo medžiagų apykaitą ir silpnina imunitetą, todėl ima atakuoti įvairūs virusai. Susirgę net nesusimąstome apie tikrąsias ligos priežastis ir nesuvokiame, kad dėl visko kaltas deguonies trūkumas, t. y. elementarus gaivaus ir šviežio oro nebuvimas. Taip priprantame prie apdoroto oro, kuriame pilna kenksmingų dalelių, dulkių, grybelio ir pelėsio sporų, kad esame pasiruošę nuolat sirgti ir gyventi trumpiau, nei mums skirta gamtos.
Hermetiškų pastatų pavojai
Deguonis – sudedamoji oro dalis, būtina bet kuriam gyvam organizmui. Šiuolaikinis mokslas ištyrė, kad ore yra 21 proc. deguonies, ir įrodė, kad jo sumažėjimas 1 proc. mažina žmogaus darbingumą 30 proc. Deguonies trūkumas – tai nebūtinai prasta ekologinė situacija. Nereta šio trūkumo priežastis – butai ir namai, kuriuose įrengti plastikiniai langai ir kuriuose atsiribojęs nuo triukšmo bei dulkių žmogus netenka galimybės kvėpuoti šviežiu oru.
Pavojingiausias dalykas tvankiame kambaryje – nuolat didėjantis anglies dvideginio lygis. Hermetiški pastatai, neturintys kokybiškos ventiliacijos, tampa savotiškais plastiko paketais, nuolat silpninančiais žmogaus sveikatą. Buvimas tokiose patalpose mažina imunitetą, trikdo medžiagų apykaitą, sukelia chroniškas ligas. Pradžioje juntamas nestiprus galvos svaigimas, mieguistumas, vangumas, ima kankinti sausas kosulys, sausėja akys, vėliau ima varginti galvos skausmai, silpsta protinis ir fizinis aktyvumas – deguonies trūkumas ore ir didelis anglies dvideginio kiekis po truputį visapusiškai sutrikdo žmogaus sveikatą.
Žalą mūsų sveikatai daro ir biologinis užterštumas: bakterijos, pelėsis, virusai, grybelis, dulkės, žiedadulkės. Per orą plinta tokios ligos kaip gripas, tymai, tuberkuliozė. Pelėsio patekimas į organizmą gali sutrikdyti kepenų, virškinamojo trakto, imuninės ir nervų sistemos veiklą. Dalis biologinių teršalų sukelia čiaudulį, kosulį, atsiranda virškinimo problemų, gali išsivystyti astma. Pelėsiui, grybeliui ir bakterijoms formuotis padeda didelis drėgnumas, todėl reiktų pasirūpinti, kad patalpose būtų sausa. Taip pat būtina intensyvi ventiliacija. Ypatingai ten, kur susidaro daugiausia drėgmės – vonioje ir virtuvėje.
Dėl blogos ventiliacijos arba netinkamo degimo produktų kanalų laidumo patalpose kaupiasi anglies monoksidas, kuris išsiskiria šildymui naudojant dujinius arba kieto kuro katilus. Tai itin pavojingos dujos, kuriomis galima mirtinai apsinuodyti. Net nedidelė anglies monoksido koncentracija sukelia nuovargį ir galvos skausmus. Kuo didesnė šių dujų koncentracija, tuo didesnę įtaką jos daro žmogaus organizmui: silpnumas, orientacijos praradimas, galvos svaigimas, pykinimas, alpulys ir net mirtis. Siekiant apsisaugoti nuo apsinuodijimo šiomis dujomis, būtina pasirūpinti gera patalpų ventiliacija. Ji ypač svarbi ten, kur įrengtas katilas, dujinis vandens šildytuvas ar viryklė, židinys.
Drėgno patalpų oro daroma žala
Dar viena rimta problema – itin drėgnas oras, kuris taip pat daro nemažai žalos žmogaus sveikatai. Sveikatos specialistų nuomone, drėgnose ir prastai vėdinamose patalpose itin greitai plinta įvairios bakterijos ir dėl to išauga pavojingų infekcijų grėsmė. Patalpų ore nuolat yra įvairių kietųjų dalelių ir mikroorganizmų, kurie į namus patenka parėjus iš lauko žmogui ar gyvūnui arba patenka per netinkamai prižiūrimus ortakius. Šių mikroorganizmų plika akimi nesimato, o kai kurie jų yra mikrobai, kurie padidėjus drėgmės kiekiui ore ima sparčiai daugintis. Blogai vėdinamose patalpose šie mikroorganizmai gali sukelti blogą kvapą, diskomforto pojūtį ar dažną čiaudulį.
Stipriai orą patalpose teršia ir įvairios cheminės medžiagos, kurių gausu kosmetikoje ir šampūne, įvairiuose valikliuose, pesticiduose bei kituose cheminiuose ir biologiniuose reagentuose. Nuolatinis šių produktų naudojimas prastai vėdinamose patalpose dirgina odą, sukelia įvairias alergijas ir kvėpavimo takų ligas. Specialistai taip pat nustatė, kad skalbimo metu į aplinką patenka ir vandentiekio vandenyje esančios nedidelės nuodingų medžiagų koncentracijos. Ypatingai didelį pavojų kelia indaplovės, nes aukštoje temperatūroje susiformuoja palanki terpė vykti įvairioms cheminėms reakcijoms.
Dėl oro cirkuliacijos nebuvimo, nereguliaraus patalpų vėdinimo ir nepakankamo kiekio šviežio oro susidaro palankios sąlygos, kuriose kenksmingos medžiagos gali daryti itin didelę žalą žmogui ir kelti grėsmę jo sveikatai. Pasaulio sveikatos organizacijos ekspertai priėjo prie išvados, kad įvairių pastatų ir patalpų oro kokybė yra kur kas svarbesnis faktorius, veikiantis žmogaus sveikatą ir savijautą, negu oro kokybė lauke.
Dažnas patalpų vėdinimas, deja, neduoda norimo rezultato, be to, kartais turi nemalonių padarinių. Pro langus ir orlaides į kambarius patenka užterštas oras iš gatvės, išauga triukšmo lygis, nepalaikomas pastovus temperatūros režimas. Vėliau dėl susidariusių skersvėjų ir nešvarumų situacija darosi dar sudėtingesnė.
Sprendimas – efektyvios rekuperacijos sistemos
Siekiant užtikrinti patalpų ventiliaciją ir nuolatinę gryno oro apykaitą, buvo sukurtas specialus sprendimas. Tai – mini rekuperacijos sistema „Eco-Fresh“. Tai rekuperatorius ir šilumos apykaitos įrenginys viename, naudojantis išmetamųjų dujų šilumą. Ši modifikuota šilumos apykaitos arba energiją taupančio vėdinimo įrenginio schema. Beveik nekeisdama patalpų temperatūros, ji leidžia cirkuliuoti orui įleisdama šviežio ir pašalindama panaudotą orą.
Štai keletas privalumų, kuriais pasižymi „Eco-Fresh“:
- gaivus ir švarus oras bute (name) bet kokiu oru (iki 120 m3/val.) ir neatidarius langų;
- mažesnės atskirų patalpų ar viso pastato šildymo išlaidos;
- patalpų drėgnumo kontrolė apsaugo nuo pelėsio;
- naudojami filtrai užtikrina aukštą patalpų oro kokybę ir sveiką bei komfortišką mikroklimatą.
- palaiko nustatytą drėgmės ir anglies dvideginio lygį.
- žemas triukšmo lygis. Dažnas ventiliatorių reguliavimas, kokybiška garso izoliacija;
- galingi filtrai dulkėmis užteštam orui valyti. Užkertamas kelias pro atvirus langus į namus patekti dulkėms;
- išsaugo iki 80 proc. šilumos, prarandamos per ventiliaciją;
- tolygus visų namo patalpų vėdinimas;
- sukurtas ir pagamintas Europoje. Visapusiškas gamyklinio testavimo ciklas ir 3 metų garantija;
- kompaktiškas dydis ir ergonomiškas dizainas;
- įmontuojami drėgmės, anglies dioksido ir anglies monoksido davikliai;
- elektrinis šildytuvas, apsaugantis nuo užšalimo;
- įmontuojamas oro jonizatorius.
Sistemų „Eco-Fresh“ naudojimas padeda sukurti tinkamą namų vėdinimą, užtikrinantį natūralius išvalyto, pašildyto ir deguonies prisodrinto oro srautus. Mini rekuperatoriai „Eco-Fresh“ kuria patalpose kokybišką mikroklimatą, kuris padeda išsaugoti ne tik stiprų imunitetą, bet ir sveikatą, taip pat pagerina svijautą ir darbingumą.
Mini rekuperatoriai „Eco-Fresh“ turi begarsius ir ekonomiškus elektrinius variklius, pagamintus Japonijos kompanijos „NSK“, su dvigubai kapsuliuotais rutuliniais guoliais, kurie garantuoja 30 000 valandų užtikrintą veikimą ir nereikalauja priežiūros eksploatacijos metu. Elektrinio variklio korpusas ir šildytuvo dėžė yra pagaminti iš aliuminio lydinio, kuris garantuoja ilgaamžiškumą ir patobulintą priešgaisrinę apsaugą. Vėdinimo įrenginio korpusas padengtas šilumos izoliacine medžiaga. Savo konstrukcijos dėka įrenginiai yra ne tik tylūs, bet ir visiškai sugeria triukšmą, kuris gali prasiskverbti iš išorės.
Deja mūsų namuose vėdinimo sistema ne visada patikimai atlieka savo funkcijas.
Trijų žmonių šeimoje vykstant įvairiems gyvenimo procesams (kvėpavimo, maisto ruošos, skalbimo, maudymosi duše ir pan.) susidaro apie 10 litrų vandens garų per parą. Jeigu oras patalpoje neatsinaujina, iškart padidėja drėgnumas ir susidaro palankios sąlygos įvairių mikrobiologinių elementų (pelėsių, virusų, bakterijų) augimui.
Paskutiniaisiais metais buvo sukurtos decentralizuotos ventiliacijos sistemos su šilumos rekuperacija, kurios vadinasi mini-rekuperatoriais.
Kainos:
Mini-rekuperatorius Eco-Fresh 01 (LUX) – 310 eur su PVM
Mini-rekuperatorius Eco-Fresh 07 – 330 eur su PVM
Mini-rekuperatoriaus montavimas – 120 eur su PVM